היערכות עסקים לביטול התו הירוק – מוכנים?

היו רגעים שנדמה היה שנצטרך לחיות לצידו, להסתגל להגבלותיו ולקבלן כמציאות החדשה. לשמחתם של כולם, התו הירוק בישראל בוטל רשמית! בעוד במדינות אחרות עוד נלחמים בנגיף, בישראל חיים את השגרה במלואה – זו שקדמה להתפרצות הקורונה. כבעלי עסקים, אין ספק כי אתם מברכים על ביטול התו הירוק והסגול! עם זאת, מאחר והתרגלתם לנהל את עסקיכם לפיהם, נדרשת מכם הסתגלות לשגרה חדשה ונטולת הגבלות!

לכאורה, מה כבר יכול להיות פשוט יותר מביטול התוויים וחזרה לשגרה עסקית רגילה? בפועל, נדרשת היערכות שעבור עסקים מסוימים עלולה להיות מאתגרת. אז האם אתם מוכנים ליום שאחרי התו הירוק?

ביטול תו ירוק וסגול – מהי משמעותם?

אם יש מישהו שלא צריך להזכיר לו את משמעותם של התווים, הוא לכם – בעלי עסקים. עם זאת, הנה ריענון קצר: ביטול התווים – הירוק והסגול, מאפשר לכל בעלי העסקים לפתוח את בתי העסק שלהם ללא הגבלה. המשמעות היא שכל אחד – מחוסן או לא מחוסן, יוכל להיכנס בדלתותיו של כל בית עסק ולצרוך את שירותיו. לדוגמא: חדרי כושר שפעלו בהתאם לתו הירוק, נאלצו להגביל את הכניסה, כאשר רק מחוסנים יכלו להגיע להתאמן. כיום כאמור, התו בוטל ואין לו עוד משמעות. כנ"ל לגבי מסעדות, מתחמי אירועים ובתי אירוח.

התו הסגול (אם הספקתם לשכוח), הגביל אתכם באשר לכמות האנשים האפשרית בעסק. לדוגמא: מסעדות בקיבוצים ובכלל, נאלצו להגביל את כמות הסועדים, וכך גם מועדוני ספורט שחייבו את המנויים שלהם בהרשמה מוקדמת. המטרה כמובן הייתה למנוע מצב של התקהלות שיוביל חלילה להדבקה המונית. כמו התו הירוק, גם התו הסגול אינו רלוונטי עוד.

היערכות העסקים לביטול התווים – מה היא כוללת?

כפי שאתם התרגלתם לנהל את העסקים בהתאם לתו הירוק והסגול, כך גם הלקוחות והעובדים. אם כן, ההיערכות שלכם צריכה להתמקד בעיקר בשניהם:

  • תגבור כוח אדם – באופן טבעי, כשאינכם יכולים לארח לקוחות במסעדה או בצימר בתפוסה מלאה, יש לכם צורך בפחות עובדים. כתוצאה מכך, עובדים שפיטרתם/הוצאתם לחל"ת, נאלצו לחפש מקום עבודה חדש. כעת, סביר שאתם נמצאים בעיצומו של תהליך חיפוש עובדים. מיותר לציין כי גיוס כוח אדם איכותי אינו פשוט, ודורש סבלנות. החשש העיקרי הוא שבזמן שאתם במצוקת עובדים, לקוחותיכם יקבלו שירות פחות טוב.
  • התנגדות לקוחות – התו הירוק אולי הקשה על בעלי העסקים, אך הקל מאד על לקוחות. לקוחותיכם הגיעו לבית העסק שלכם בראש שקט, בידיעה כי רק מחוסנים יכולים להיכנס אליו. כעת, כשדלתות בית העסק פתוחות לכולם, לרבות ילדים שאינם מחוסנים, עלולות לצוץ התנגדויות ("למען שלומנו, אל תאשרו כניסה לאנשים שלא התחסנו! למה אנחנו צריכים להסתכן?"). כנ"ל לגבי המסכות שכעת ניתן להוריד אותן בחללים סגורים. החששות של הלקוחות אולי טבעיים, אך אל תשכחו לרגע ושקפו זאת בפניהם: ההחלטה על ביטול התווים אינה שלכם, אלא שאתם רק פועלים לפיה.